úterý 13. prosince 2016

Jak si pan Kapustňák držel štíhlou linii

 

Pan Kapustňák byl poměrně sympatický mladý muž, který studoval stejný obor jako já, jen o ročník výš. Potkali jsme se na seznamováku a docela si rozuměli. Když jsem zjistila, že umí vařit, v hlavě se mi rozsvítily pověstné žárovičky, které křičely "Ano, schváleno! Skoč po něm!", neboť o dušené mrkvi a špenátu uměl mluvit opravdu pěkně. (Doslova mi řekl: "Uvařil jsem si k večeři kuřecí steak se špenátem a brambory," zatímco já jsem žužlala nerozmočenou studenou čínskou polévku zalitou v poledne předešlého dne, ozvláštněnou blíže neidentifikovatelnou substancí, která se později ukázala být skořicí, jež jsem rozsypala minulý týden. Takže ano, o jídle uměl mluvit tak, že mě to dostalo do kolen.)


První nesrovnalosti, které jsou v mých očích nesrovnalosti naprosto elementární, na sebe nenechaly dlouho čekat. Když jsem mu ukazovala krabici s čokoládou, kterou jsem získala na dlouhé staropanenské večery, komentoval to jedním slovem, jenž ovšem vydalo za tisíc: "Fuj."
To mě sice trochu zamrzelo, každopádně jsem se to rozhodla přejít, neboť všichni mají rádi čokoládu, ale jen někteří jsou tak uvědomělí a otevření na to, aby si to dokázali naplno připustit a poddat se této vášni jak se sluší a patří.

Později konečně přišel čas, kdy mě Kapustňák pozval na večeři. Byla dobrá, kuřecí maso s bramborovou kaší, k mé nezměrné radosti čerstvé, na talíři a teplé. Byla jsem opravdu skoro na vrcholu blaha, neboť jsem ho k tomu všemu ještě zpravila o tom, že se s ním nehodlám vyspat a on vypadal, že to respektuje a jeho jediným záměrem na ten večer je jen a pouze zpestření mé diety "dokud to nikam neodejde, můžu to sníst, ale ohřívát to radši nebudu ani zkoušet".

Řeč přišla na mou zálibu v pití mléka a sledování Ordinace. Jak se dalo čekat, Ordinace ho příliš neoslnila, takže jsem vsadila alespoň na to kakao. Vsadím se, že v tu chvíli se k nebi zvedly tisíce párů lítostivých kravských očí a zemědělskými družstvy se neslo šokované bučení; Kapustňák ohrnul nos a řekl: "To večer nepiju, je v tom moc kalorií."

Brada mi spadla skoro až k podlaze (a z ruky vypadla napůl snědená tatranka, která se tam půl minuty předtím nějak záhadně objevila). Pár minut jsem nebyla šokem s to promluvit, nakonec jsem ze sebe vypravila: "Ani mlíko s medem?" na což Kapustňák taky zavrtěl hlavou. Přesto jsem to zkoušela dál: "Ani když je polotučný?" I tahle alternativa, která se pro mě rovnala vrcholu striktní diety, se setkala s odmítnutím, stejně jako celý koncept pití mléka večer, který se v jeho očích rovnal nezřízeným dekadentním orgiím, při kterých bych si ohřáté mléko mínila přisladit ještě třemi kily cukru a dolít vysmaženým olejem.

Zeptala jsem se ho, jak to řeší s pivem, protože to večer v hospodě samozřejmě pije. Odpověděl, že na tom se kalorie nepíšou, a co oči nevidí, to srdce nebolí (i když játra potom jo).

Sebrala jsem ze země svoji tatranku, namočila si ji do Nutelly a usoudila, že když pan Kapustňák chce být princeznou (která sice lemtá po hospodách pivo, ale budiž), budu mu to přát a v jeho cíli ho podporovat. Musím totiž uznat, že tělo měl opravdu pěkné. Na jednu stranu mě trochu potměšile potěšilo, že holky nejsou tak docela samy v tom hlídání se v jídle, na druhou by to prostě nebylo ono, kdyby člověk tu dietu sem tam neporušil a nesežral tu největší prasárnu široko daleko a pak si to neospravedlnil lehkým obědem, no ne?

Druhá večeře byla sice pořád vysoko nad můj level (tedy druhá jiný den, ne ještě ten večer, byť bych ji samozřejmě zvládla) neboť jsem se ještě neodvážila vydat se do supermarketu a koupit si celé kuře (mám takový vlezlý strach, že bych to nezvládla a koupila si čokoládu) ale už se mu začínala svou mírou improvizace a štábní kultury blížit.

Jaké tedy bylo mé překvapení, když jsem čekala, že dodrží laťku, kterou nastavil minule, ale Kapustňák vytáhl z ledničky půlku kuřete, postavil ji kuchyňskou linku, u které jsem stála, a řekl: "Můžeš si to obrat, nechal jsem ti prsa." (To beztak udělal jenom proto, že chtěl vidět moje prsa.) Na moje prosby se uráčil dát kuře ohřát v mikrovlnce, položit ho na stůl a přilít kečup. "Mám tu těstoviny, ale ty se mi dělat nechce," oznámil mi a na moje další naléhání vyndal maxibalení rýžových chlebíčků. 
Hádala jsem, že už mu došlo, že se mnou fakt nic nebude, a nejspíš došel k závěru, že moje kulinářské schopnosti jsou tak zoufalé, že když se teď přestane snažit, a znovu začne až za půl roku, bude to bohatě stačit, abych mu samou vděčností skočila do postele za první teplé jídlo (které nebude čínská polévka), které přede mě položí.

Kdyby řekla, že mě překvapilo, že poté, co jsme vypili první lahev vína a já jsem se pustila do brambůrků, se Kapustňák neudržel a pomohl mi s nimi, načež ještě nadhodil cosi o popcornu, který jsme za pět minut spokojeně jedli také, tak bych lhala. Nepřekvapilo mě to, neboť mi z vlastní zkušenosti bylo víc než jasné, že obelhává jenom sám sebe, když tvrdí, že by nic z toho nestrčil do úst. To obelhávání mu ovšem šlo velmi obstojně, protože už se obelhal k docela solidnímu pekáči buchet, samozřejmě na břiše, ne v troubě nebo kdekoliv jinde. (Já jsem se nedostala ani k jednomu, ani k druhému, neboť moje sebekázeň je výjimečně špatná.) Pro mě tahle svačinka ve dvanáct v noci byla klasické provinilé potěšení, které jsem si ospravedlnila tou večeří, která sice nebyla nijak extra dietní, ale zase mě zklamala a duševní újma si žádá spravedlivou kompenzaci, jaká slast to ale musela být pro Kapustňáka, to si snad ani nedovedu představit.
Doufám, že to bylo i lepší než ten sex, kterého se beztak nedočká.

22 komentářů:

 1. Nevěřím nikomu kdo nejí čokoládu :D Mimochodem, vážně pěkně píšeš :)

  Simply Janet

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, to bych si dala i na tričko :D Teda to s tou čokoládou, i když druhá část se mi líbí samozřejmě taky :) Děkuju :D

   Vymazat
 2. Dost jsem se zarazila u toho "hodil po mne pul kurete a ober si to" - a jeste vic to "prilohu k tomu mam, ale nestojis mi za to, abych ti ji uvaril, kdyz ty me taky nepostavis", no to byl fakt tupec. :D

  www.fakynn.blog.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo no, holt jsme oba chtěli nějak oblažit tělo, jenom trochu jiným způsobem :D A pokud si Kapustňák myslel, že mě přemluví jen jednou večeří, tak se trochu přepočítal, obzvlášť kdy bych potřebovala alespoň tři a ještě zákusek :D

   Vymazat
 3. Hm, taky mlíko nepiju. Pouze zcela výjimečně ve formě melty nebo sem tam do kafe.
  ALe zato mám doma knihu od renomovaného českého lékaře, který se dlouhým bádáním a studiem lékařské literatury dobral výsledku, že muži neškodí dvě piva denně a ženě dvě třetinky téhož, naopak vysoce prospívají - pitný režim, ionty, minerály atd. Ale o mléku tam nepsal nic, ani čokoládu nezmínil:-(
  Mimochodem, u nás v hospodě, tedy už bývalé, visí hrůzostrašný příběh Dr. Sommera-Baťka, který propagoval přísnou abstinci a chtěl to dokázat tím, že bude pít mléko. Jako soupeře si vybral jakéhosi měšťana, který denně popil několik piv. Dr Sommer tak pil několik litrů mléka denně, aby ukázal, že je to zdravé a lepší než alkohol. Dopadl pochopitelně velmi špatně, velice rychle zpustl a umřel velmi mlád na nesčetné choroby.
  Takže bych s tím mlékem byl opatrný:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem prostě mlékoholik :) Jenom mě zaujalo jeho kalorické srovnání těchto nápojů, které se mi zdálo trošku nelogické. Ale proti gustu žádný dyšputát :D

   Vymazat
  2. Přiznám se, že o kaloriích mléka nevím zhola nic:-)

   Vymazat
  3. O kaloriích v mlíku nevím taky nic, každopádně v mé domácnosti patří mlíko taky jenom do kafe a do bramborové kaše.

   Vymazat
 4. Také mléko nepiji, ale mí synové ano, jeden dokonce velmi hojně a s mimořádnou chutí. Oni ovšem na rozdíl mne nevynechávají posilovny... a také na rozdíl ode mne to pivo zas tak moc nepotřebují. Za nějakých 30 let se to určitě změní.
  Ale to, že si mladý kluk na koleji umí sám uvařit a aspoň občas to udělá, vypadá velmi dobře. Takový mládenec je určitě perspektivní. A že se nechce snažit usilovně pořád? No taky už má své zkušenosti s navazováním bližších kontatků s dívkami... kluk prostě musí dát občas najevo, že až tak moc na objektu svého zájmu nelpí, aby začal být zajímavý i pro ni. Anebo chtěl jenom vyzkoušet, zda jeho nový objev zvládne aspoň tu přílohu.
  Milan
  P.S. Umí si i začít knoflík nebo díru v tričku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To já umim už od základky - myslim to zašívání. Ale nijak mne to na "trhu" s holkama nezvýhodňovalo:-(

   Vymazat
  2. Za Vašich mladých let to holky ještě taky uměly. Za mých mladých let uměly dokonce i plést a háčkovat a šít na šicím stroji. Prakticky všechny.
   Milan

   Vymazat
  3. Plést ani háčkovat já sice neumím, ale knoflíky zvládám - jak je na tom on, to netuším a obávám se, že už to asi ani nezjistím :D Mládenec možná perspektivní byl z tohohle hlediska, bohužel ale z docela zásadního hlediska perspektivní nebyl, a tak nám to nevyšlo, no o tom zase někdy příště.

   Vymazat
 5. Ha, docela mi spadla rada, to jak po tobě mrskl půlkou kuřete a obereš si to :D. Romantik jak cip. No ber to tak, aspoň ses najedla. :)Nutela volááá, asi si hned dám doma pár lžic :D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když o tom tak přemýšlím, větší radost by mi udělal, kdyby přede mě hodil chleba a tu Nutellu, tím člověk nikdy nic nezkazí :D

   Vymazat
 6. Kuře ohřáté v mikrovlnce ? Nene, to snad nikdo nemůže ani pozřít. Fuj ! :-)
  D.

  OdpovědětVymazat
 7. Nejdřív jsem váhal, jestli jsem nebyl určitou dobu mimo a nezapomněl na dobu, kdy jsem s Tebou byl, ale ne, označení kapustňák by mi asi sedělo a vařím, dokonce i tak trochu hlídám, co jím, ale čokoládu bych ti nevyčetl, ale sežral a kuře bych ti nedal. Bylo by to něco bezmasého a s přílohou :D
  Teď zrovna peču cukroví, až na to, že bez lepku a mléka ;) Mléko ale nepiji proto, že mi v tom brání zdraví, ne kvůli kaloriím. Ty jsem u mléka nikdy neřešil. Přesně jak píšeš, to je těch kalorií v tom pivu víc. A to bych zase nepil, protože mi nikdy nechutnalo a když konečně začali dělat ta ovocná, tak mi řekli, že nemohu lepek a ten ve většině piv je a v ovocných asi ve všech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bezlepková je pořádně zrádná. Bezlepkovou mají dcerky mojí kámošky a když jsem se o to začala trochu zajímat, nevěřila bych, jaké zrádnosti se v jídle vyskytují. Tedy pokud člověk nejí samostatné brambory nebo samostatnou rýži. A samostatné ovoce a zeleninu. :-)Když se k tomu přidá i alergie na mléko a mléčné výrobky, to je kalamita.

   Vymazat
  2. Van:
   No já jsem navíc ještě vegetarián :D Někteří lidé se občas diví, co vlastně jím :D Já už jsem se s tím naučil žít, vím, co můžu a co ne, ale jak jsem kdysi četl, bezlepková dieta lidi učí číst složení na obalech :D Teď už aspoň výrobci musí uvádět všechny alergeny, tak je to přehlednější, ale dřív občas byl problém, že mouku dávali tam, kam přirozeně nepatří a nikdo by ji tam nehledal, jako do kávy nebo cukru. Problém to je i v restauracích, většinou mám problém si něco vybrat. A překvapivě je to problém i v nemocnici. Naposledy mi přinesli ke svačině tatranku a vůbec je netrápilo, že hned na prvním místě je napsána pšeničná mouka. Pokud bys měla zájem, můžu Ti poslat recepty na cukroví, které jsem si vytvořil nebo upravil a šířím je po zdravých výživách v okolí ;) Vlastně jde o to pochopit jednoduché principy, jak nahradit klasické suroviny alternativními a naučit se s nimi pracovat.

   Vymazat
 8. Takže s mládencem a kuřetem to nakonec nevyšlo? Ale poprvé se snažil, to jo. Jenže se měl snažit i podruhé a mohl to zkusit i potřetí, ta dnešní generace je fakt zbrklá, hop na krávu a je z toho tele (to se říká, to není z mý hlavy :-) ) Ale líbí se mi, jak z každé zkušenosti dovedeš vytáhnout to zajímavé nebo zábavné. Držím palce, aby ti zůstal ten šmrncovní odstup a schopnost to hodit na papír... ehm, na počítač. :-) A jinak, zůstaň u toho, co ti chutná, buď svá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :) No jo, já už ani jiná než svá být neumím. Na to jsem byla sama moc dlouho, abych se ještě kvůli někomu měnila. Pochopila jsem, že když mezi námi panovaly neshody, nemohla bych to napravovat jenom já sama (tedy teď nemluvím o tom kakau a jídle, i když to je důležitý aspekt :D). I když mě to mrzelo, vím, že jsem udělala dobře, že jsem to s ním ukončila.

   Vymazat
 9. Já piju jak kakao kafe (taky s hodně mlíka, vlastně to připravuju pomalu jak to kakao :D) a ten můj to taky nějak překousnul :D Ale s tím kuřetem, to by teda u mě taky skončil, tak snad jídlo je základ, ne? :D

  OdpovědětVymazat