neděle 28. srpna 2016

Jak jsem vybírala šaty na maturák a můj táta ze sebe udělal úchylaKdyž vloni začal osmý rok mé docházky na gymnázium, ve strachu, že na mě nezbudou žádné šaty na maturitní ples a budu muset jít na ve spíchnutém prostěradle s prostříhanými otvory na ruce, usoudila jsem, že je nutné jít zamluvit šaty už koncem září. Abych utužila svůj přátelský vztah s mámou, vzala jsem ji s sebou do prvního salonu, na který jsem si vzpomněla.


Když nastal den, na který jsme se domluvily, přede dveřmi bytu stepovala nejen máma, ale i táta, který si už připravoval brašnu s foťákem a z náprsní kapsy mu koukaly dvě náhradní paměťové karty.
Důrazně jsem ho upozornila, že nechci, aby do salonu chodil s foťákem, a varovala jsem ho, že pokud tak učiní, budu dělat, že ho neznám. 
Táta na to s potutelným výrazem odpověděl, že tedy dobře, a do salonu jsem se vydala jenom s mámou. Na rozdíl od kosmetičky od Svědků Jehovových, byla paní půjčovná milá, hodná a neupozorňovala na moje vrásky a už vůbec nepodotýkala, že mou hříšnou duši může spasit jenom kompletní řada plesových šatů Zima 2015/2016.

Poté, co jsem si mylně vybrala dvoje šaty ve velikosti XXL, jsem se konečně propracovala k finálnímu výběru asi pěti šatů, které jsem se rozhodla vyzkoušet, a odtáhla je do kabinky.

Mezitím do salonu přišli další lidé: dívka asi v mém věku, její přítel a postarší žena, evidentně matka dívky. Dívka vypadala dost distingovaně už od pohledu: od slušivě odrostlých melírovaných vlasů po velký symbol nekonečna s nápisem MARTIN na předloktí a velice oduševnělým motivačním životním heslem "stay strong" s kotvičkou na druhé. Vytáhla ze stojanu zářivě růžové šaty s flitry a kamínky, načež zapadla do vedlejší kabinky.

Když jsem na sebe nasoukala první sluníčkově žluté šaty, které ze mě udělaly nezdravě bledé velikonoční kuřátko, a prohlížela si je v zrcadle, holka vedle také vylezla, narvaná v růžových šatech jako buřt ve střívku, postavila se před zrcadlo přede mě a začala se obhlížet z profilu se slovy: "Martí, myslíš, že to už bude v lednu vidět?"  Martin se mezitím rozvaloval na sedačce a datloval něco do mobilu. Po její větě se na svou přítelkyni zadíval, pokrčil rameny, znudeně klapl čelistmi a prohlásil, že jí to určitě bude slušet i tak. Na okamžik jsem uvažovala, jestli také jako já přemýšlí, jestli na ní budou na maturitním plese ještě vidět vánoční svátky, ale vyvedla mě z omylu, když si zálibně přejela rukou po břiše.

"Ale Karolínko, možná to trochu vidět bude, ale to nevadí, bude to teprve pátý měsíc, a ty šaty jsou přece směrovací, tak to když tak trochu stáhneme," utěšovala ji máma pragmaticky. 

Kdyby vás zajímalo, co jsem při scéně z Maturuju a těhotná dělala já, tak jsem i přes šok z těhotné Karolínky tušila, že žloutkové šaty asi nebudou úplně ono, takže jsem raději zmizela v kabince, abych se dál nemusela dívat na Karolínku natřásající se ve svých šatech a hýkaljící cosi o svém maturitním plese.

Zatímco jsem si zkoušela další šaty, z nichž jedny vypadaly jako poměrně kvalitní tmavě modrý spacák a další jako negližé, Karolínka si mezitím navlékla pod šaty složenou mikinu a zkoušela, jestli bude moct šaty zapnout.

Nakonec jsem si vyzkoušela poslední šaty, tmavě modré flitrované s obrovskou sukní, a ze zoufalství řekla, že je beru. Když už to vypadalo, že budu mít ve svých třpytivých slaďoučkých a lesklých šatech klid, máma si setřela slzu dojetí a na celý obchod prohlásila: "Panenko, ty tam budeš nejhezčí!" Což vyvolalo posměšný úsměv na Karolínčině tváři, který na mě hodila před Martínkovo rameno na znamení, že kdybychom byly na stejném plese, můžu si o tom nechat leda tak zdát, protože já nemám ani tetování se jménem svého kluka, ani nevkusně zdobené šaty, ani nejsem těhotná, takže na ni prostě nemám. 

V tu chvíli do obchodu vešel postarší muž s ďábelským úsměvem na rtech a začal si mě nenápadně fotit. Jenže si na foťáku nechal nastavený blesk, takže jeho nenápadná špionážní taktika nevyšla, jelikož díky zrcadlu oslnil nejen mě, těhotnou Karolínku a Martínka, moji mámu a paní půjčovní, která chudák vůbec netušila, co se právě děje, jelikož ten neznámý muž, samozřejmě můj táta, hned zkraje zavolal: "Dobrý den, já se jdu jenom podívat na ty vaše šaty," načež se rozhlédl, věnoval mi velmi potměšilý a spiklenecký úsměv typu 'máš, co jsi chtěla' a náhodně dodal, že v salonu nikoho nezná a nikdy tam nebyl.

Oslepená Karolínka zděšeně zatáhla Martínka zpátky do kabinky a její matka se na sedačce kryla kabelkou, když táta po pár fotkách se zajásáním zjistil, že se dá nafotit panorama, tak to hned vyzkoušel a nezapomněl si zapnout otravné cvakání závěrky. Chudák paní půjčovní nejspíš přemýšlela, jestli má volat policii, ale to mojí mámě vůbec nevadilo, protože do toho začala šťastně vykřikovat: "Panenko, ty jsi tak hubená, tak ses vysportovala! To je hned vidět, jak cvičíš, to je krása!" A tak jsem se snažila přehlédnout skutečnost, že polovina holek pravděpodobně bude mít luxusní splývavé šatičky z drahých pražských salonů, že jsem cvičila po půlroční pauze asi čtyři dny v kuse, že jsem přibrala šest kilo a že mám vrásky a zapadlé oči, a snažila jsem se věřit, že maminka má vždycky pravdu a určitě ano, budu tam nejkrásnější a nejhubenější.

Poté se můj táta opět nenápadně ztratil s poznámkou, že se mu v salonu moc líbilo a že se třeba někdy  na ty šaty přijde zase podívat, a my jsme se ztratily hned vzápětí, co jsme složily zálohu a vycpaná Karolínka si začala se svým přítelem trénovat ploužák.

A tak jsem měla třpytivé princeznovské šaty, ve kterých jsem vypadala jako velký lesklý bonbón. A maturitní ples mohl přijít... 

15 komentářů:

 1. Každá to vidíme s těmi svetry jinak - já se totiž snažím právě na podzim zhubnout, abych v těch svetrech nevypadala jak chlupatá koule. :D

  Tenhle článek mě pobavil, hezky napsané. :) Já jsem ráda, že maturák je jen jednou za život. Maturák jsem měla na konci listopadu, šaty jsem si vybrala asi v říjnu. A ještě v Plzni a ne tady v našem městě. Protože jsem si prostě vzala do hlavy, že chci šaty, které na sobě nemají nic třpytivého, blýskavého, jinak barevného než je červená (5 holek ve třídě a shodli jsme se na červených šatech) a že mi musí nějak padnout. Takže to právě vyhrála Plzeň, nějaký salon u náměstí, za půjčení jsem dala teda asi 2 500,- (ty vole já nechápu, jak si nějaký holky ty šaty mohly kupovat a to po nás choreografka chtěla, abychom v těch samých šatech přišly o 4 měsíce později na ples školy, ale to nám řekla až před tím plesem školy...), ale měla jsem šaty, díky bohu. Sice jsem si málem několikrát rozbila hubu, protože jsem si je přišlápla... nu což. :D Fakt jsem ráda, že to mám za sebou. :D:)

  OdpovědětVymazat
 2. Nejlepší z celé historky je stejně Karolínka :D Akorát nevím, když na plese bude v 5. měsící, jestli půjde maturovat s kočárem? Ale tak jasně, přece se nepřipraví o ples :D A princeznovské šaty jsou stejně nejlepší!

  OdpovědětVymazat
 3. Máš moc krásný design blogu, dnes jsem na tvém blogu poprvé! :)


  BLOG: KOSMETIKA PŘÍRODNĚ

  OdpovědětVymazat
 4. Já měla naštěstí výběr jednoduchej. Vzala jusem první šaty,které mi padly a nebyly to šílený korzetový saténový kamínkama posetý hrůzy. :D Vůbec výběr šatů je mizérie.

  OdpovědětVymazat
 5. Já si ty tvoje články vždycky tak ráda čtu:) Chodím si tu počíst vždycky večer, poté, co odpadnu od učení a mrtvolně třepetám nožičkama v posteli z naprostého mozkového vyčerpání :D Ale až dneska jsem posbírala veškeré zbytky energie a píšu ti tu komentář, abys jako věděla, že se k tobě chodí pobavit i "staré" rašple, kterým už dávno není dvacet let a mají před státnicema...a důchod na krku:D

  ...Instantní krása...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem moc ráda :) Teda samozřejmě za to, že mě čteš, ne že jsi stará rašple :D S tím mrtvolým třepotáním nožičkama to ale máme podobně, to je moje oblíbená zábava :D

   Vymazat
 6. U mě byla spolužačka na maturitním plesu přesně týden před porodem, takže tohle je ještě v poho! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty kráso o.O :D Tak to bych si fakt nedala :D

   Vymazat
 7. Skvělý článek! Pobavil mě, píšeš skvěle :)

  heyhappiness.blog.cz

  OdpovědětVymazat