čtvrtek 5. listopadu 2015

Já a pečení


Jestli jsem vám to ještě neřekla, tak jsem naprostý antitalent na pečení. Nevím proč, ale prostě je to se mnou dost marné. Každopádně si dobře pamatuju svůj první pokus - bylo mi asi tak šest a máma se na mě hrozně naštvala a někam odešla, tak jsem jí na usmířenou upekla trojbarevný koláč. A povedl se. Máti byla nadšená a já pak upekla ještě pár bábovek, a ona mě všude vychvalovala do nebes, jak jsem skvělá pekařka a podobně. Doteď nevím, jak to se mnou vážně bylo, nebo kde se to zlomilo, protože co jsem starší, vyhýbám se pečení velkým obloukem. Protože jsem úplně, úplně marná.

Takže si někdy lámu hlavu, jestli byly moje výtvory dobré na malé dítě (tedy hrozné, ale viděné přes růžové brýle dospělých, nebo dobré v poměru k věku), nebo skutečně dobré a poživatelné. Vzhledem k tomu, že jsem si ale jako malá myslela, že umím kreslit, a když zpětně vidím svoje obrázky, soudím, že jsem měla leda tak velké sebevědomí než talent, hádám, že s pečením to nejspíš bude podobně. (Divné na tom je jenom to, že mám dojem, že si vzpomínám, že se všechno většinou vždycky snědlo. Ale tak, u nás doma není nikdo moc vybíravý, co se týče jídla.)


Teď je moje pečení největší katastrofa. Nejsem na to šikovná; tu zapomenu přidat máslo, tu se mi něco trochu připeče, vždy se mi něco někde vyboulí nebo lehce připálí. Každopádně letos jsem se ze zoufalství ("tati, co chceš k narozeninám?" - "nic.")rozhodla otce potěšit dortem k narozeninám. Koupila jsem si tedy takový ten už hotový prášek, do kterého se přidává jenom voda a olej. No jo, trochu podvod, ale tak co už. Na zadní straně mi nabízeli i TIP! na třešňový dort se šlehačkou. Tak jsem si řekla, že to teda zkusím. Koupila jsem smetanu na šlehání, třešně, čokoládu a dala se do toho. 

Akce UDĚLEJ DORT, MENTÁLKU se spustila vysypáním prášku do mísy. Dvě stě padesát mililitrů vody se mi podařilo odměřit skoro přesně (nebyla tam značka 250 ml, pouze 200 ml a 300 ml, říkám skoro!), jedno vajíčko se mi podařilo skoro celé vyklopit do té směsi (při rozbíjení o okraj mísy mi TROCHU vyteklo na podlahu), a devět lžic oleje jsem přidala taky úspěšně (beze ztrát). Pečení kupodivu proběhl dobře (samozřejmě s vyboulením, ale nebudu si stěžovat). Akorát jsem měla formu s moc širokým průměrem. Takže velký dort, ale hodně nízký. No co. Nic lepšího jsme doma neměli.

První problémy nastaly, když jsem dort přeřízla na dvě půlky. Horní, ta vyboulená, byla místy díky vyboulení popraskaná, navíc byla moc tenká, takže když jsem ji odklopila, rozlomila se na kousky. Smetanu jsem šlehala se ztužovačem, který jsem tam přisypala najednou, tudíž krém byl hrudkovitý. Vzhledem k tomu, že byl dort tak tenký, vůbec to nevypadalo tak hezky jako na obrázku (vysoký piškot, vysoký krém, jasně červené třešně, lahodná čokoláda). Abych si trochu zlepšila chuť, ujídala jsem při práci kousíčky piškotu. Takže jsem to potom musela zazáplatovat krémem i nahoře. Když jsem na to šla nalít čokoládu, smíchala se s hrudkovitou šlehačkou a na vrchu vznikly bílé melíry. Ani dvě čokoládové polevy ovšem nedokázaly udržet celý ten miniaturní kolos pohromadě. 

Tak jsem si olízala polevu z prkýnka, oloupala přečnívající kousky piškotu, olízala vidličku, kterou jsem roztírala polevu, a když jsem ho nesla do lednice, skoro mi spadl, ale díky mé vynikající obezřetnosti jsem to vybrala. Povrch mého dortu připomíná rozpraskanou půdu, tu vylézá bílá, tu vylézá třešeň, tam vylézá piškot, támhle vylézá spodek formy, tam zase zapomenutá metlička... Na vrch se na to ještě přilepil psí chlup (bůh ví, kde se v lednici zval, ale ani v nejmenším mě to nepřekvapuje), který si teď trůní na vrchu jako jediná ozdoba, protože na strouhání čokolády nebo posypové kuličky by byla škoda.

Takže, všechno nejlepší, tati! Myslím, že mu příště k narozeninám dám slib, že mu už nic péct nebudu. Protože všichni víme, jak to dopadlo s Pejskem a Kočičkou.... (Akorát já nemám toho Pejska ani jiného samčího kumpána.)

7 komentářů:

 1. Haha, tak to s tím chlupem mě dorazilo! Škoda, že jsi nepřidala i fotku. Super článek! :)

  SweetElis

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nemůžu, to bych narušila tu svou vrstvičku anonymity, kterou jsem kolem sebe nabalila (jako tuk na svoje tělo) :D

   Vymazat
 2. Já chci fotodokumentaci, tohle prostě potřebuju vidět! :D Mě dostala zapomenutá metlička:D

  Zrzavá katastrofa

  OdpovědětVymazat
 3. hi hi, tak to je super článek. Já si takhle připadám když zápasím se šicím strojem. Ale nehodlám se vzdát!

  OdpovědětVymazat
 4. Podle některých článků, prostě musíme být příbuzné, tohle neni možný :D Jsme opravdu naprosto stejný telata. Já se zase o podzimky rozhodla, že udělám hezky podzimní muffiny...skořicové s jablky. Místo 50ml jsem tam nalila 500 ml...(.všechno jsem dělala zbrkle a na recept nedbala). Tak jsem se rozhodla, že tu tekutou srágoru dohustím random množstvím mouky...kupodivu to vyšlo a těsto bylo fakt dobrý. Ale pak přišla kombinace formičky a těsto a jelikož byly papírový...představ si ten výbuch :DD Nakonec jsem z toho udělala mini buchtu, která byla fakt dobrá, ale ty muffiny mě mrzí do teď :D A to ještě tvrdím, žena pečení jsem dobrá, oproti vaření...takže si to představ :P :DD
  http://chaoticandglamour.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 5. To máte štěstí, že jedu kolem :D Na pečení jsem machr. Upravil jsem si recepty pro svoji potřebu (nemůžu lepek a mléko) a dokonce jsem před rokem upekl dort i mé babičce, která má slabší cukrovku a tento mohla. No dobrá, nebyl to dort, ale koláč. Ale to přece nevadí :D Byl jáhlový, slazený stévií, s rebarborou a drobenkou. A fakt se povedl. A mohl jsem ho i já, s mými dietami.

  Ale i mistr se někdy utne. To už se mi taky povedlo. Třeba, když jsem dělal bábovku a nevím, jak je to možné, ale zapomněl jsem tam nalít olej. Místo bábovky z toho byla jakási podivná hmota, která byla, jak zaznělo v Kurva hoši, gutentag, sladká jako hovno z nutrie. A asi se v tu chvíli spustilo prokletí, ale od té doby se mi ještě nepovedlo udělat dobrou bábovku :D Cokoliv jiného, co upeču, je super, ale bábovka prostě nejde. A to dřív šla taky dobře.

  Jestli Ti přijde, že neumíš péct, podívej se na seriál Přátelé, jak Rachel pekla dort ;) https://www.youtube.com/watch?v=S4iLLK3r6nk

  OdpovědětVymazat